informatika.bilíčka.sk

Vektorová grafika

Rastrová grafika

Slovo raster sa dá voľne preložiť ako sieť. V tomto prípade je to sieť pixelov (drobné štvorce), ktoré keď sa poskladajú do mriežky vytvoria obraz. Čím ich je viac, tým je obraz kvalitnejší, kvalitu obrazu nazývame rozlíšenie. Jej hlavnou nevýhodou je strata kvality pri zväčšovaní obrázkov.

Formáty: JPG, PNG, GIF, TIFF, BMP

Programy: GIMP, Paint, Pinta, Krita, ...

Vektorová grafika

Vektorová grafika vykresľuje obraz úplne iným spôsobom ako rastrová. Neukladá body do mriežky, ale obrázky skladá z geometrických tvarov (krivky, body, kruhy, mnohouholníky). Ich veľkosti a vzdialenosti sú vypočítavané na základe rovníc. Vďaka tomu nestráca kvalitu obrazu pri zväčšovaní či formovaní obrázkov. Nedokážeme však týmto spôsobom zobraziť fotografiu. Rovnako je aj náročná na výrobu, lebo každý jeden objekt je nutné nakresliť (vymodelovať). Svoje uplatnenie má však pri tvorbe loga, firemnej identity a všetkých grafických produktov, ktoré je potrebné tlačiť. Rovnako aj pre tlačoviny veľkých rozmerov, ako napríklad billboard.

Súbor, v ktorom je uložený vektorový obrázok obsahuje inštrukcie ako obrázok nakresliť - o každom objekte (útvare) obsahuje informácie ako poloha, farba, štýl obrysu etc. Tieto informácie si vieme v počítači jednoducho zobraziť aj v textovej podobe, stačí vektorový obrázok (bežne s príponou napríklad .svg) otvoriť v textovom editore (napr. NotePad, NotePad++ alebo SublimeText).

Vektorové obrázky sú síce aj po priblížení ostré, no treba si uvedomiť, že na to aby sa takýto obrázok zobrazil, musí ho program celý podľa inštrukcií v súbore nakresliť. Vykreslenie obrázku nemusí byť jednoduchá operácia, najmä ak obsahuje veľa drobných objektov. Súčasťou obrázka môžu byť tiež neviditeľné časti (plne prekryté objekty), ktoré sa "vykresľujú", aj keď ich nevidno. Problém s pomaly sa načítavajúcim vektorovým obrázkom by pre nás mohol byť nepríjemný napríklad pri jeho použití na webovej stránke. Preto zvykneme obrázky, ktoré tvoríme vo vektorovej grafike s cieľom použiť ich na webstránke nakoniec aj tak exportovať v nejakom rastrovom formáte. Pre účely zobrazenia obrázku na webe často stačia jeho dve verzie (veľkosti) - jedna malá (pre návšetvníkov webu, ktorý k nemu pristupujú cez mobilný telefón) a druhá veľká (pre používateľov desktop počítačov a laptopov).

Formáty: PDF, SVG, EPS, Ai, CRD

Programy: Inkscape, Adobe Illustrator, CorelDraw, ...

Homework / Schoolwork