Komisionálne skúšky
...povinné pre študentov študujúcich v zahraničí, ktorí majú u nás informatiku povinnú a v zahraničí ju nemajú vôbec alebo im nebola uznaná.
(A pre prepadajúcich i so známkou nesúhlasiacich študentov.)
Kedy prebieha skúška
V závislosti od Tvojho návratu zo zahraničia. Po prvom polroku sú skúšky organizované vo februári, ďalší termín je až v auguste.
Alternatívy
Neexistujú. :(
Ak si však chcete štúdium na skúšku uľahčiť, môžete priebežne sledovať učivo so svojou triedou. V edupage sú prideľované domáce úlohy, na tejto stránke sa snažím dokumentovať preberané učivo, ... ku všetkému sa môžete pýtať priamo cez Edupage, MS Teams alebo mailom.
Obsah
Na skúške overujeme znalosti učiva preberaného na hodinách Tvojej triedy, teda obsahom je práve to, čo by si sa naučil(a), keby si sedel(a) na hodinách spolu so svojimi spolužiakmi. Orientačný obsah skúšok je uvedený nižšie. Skúška má z pravidla teoreticko-praktický charakter, pozostáva teda z písomného testu a praktickej skúšky - dostaneš zadanie a prakticky na počítači predvedieš svoje znalosti.
V závislosti na ročníku sú obsahom nasledovné témy...
Kvinty a prvé ročníky
- číselné sústavy - čo to je, na čo to je, a prakticky ovládať aspoň prevod z dvojkovej do desiatkoej a naopak
- jednotky informácie - bit, bajt a odvodené jednotky, vedieť prevádzať medzi sebou
- Von Neumann a hardvér - vedieť opísať základné časti počítača (ich funkciu), vymenovať a zozlíšiť vstupné, výstupné a vstupno-výstupné zariadenia
- softvér - rozdelenie softvéru do kategórií a konkrétne príklady, čo je to operačný systém a na čo slúži
- textová informácia - princíp ukladania textu v počítači (ASCII), rozdiel medzi textovým editorom a procesorom aj s príkladom, praktické úkony v textovom procesore ako formátovanie, štýly, hlavička, pätička, číslovanie strán, tabulátory, ... (viď príslušná sekcia v menu)
- tabuľkový kalkulátor - tabuľková terminológia, praktické úkony v tabuľkovom kaľkulátore (Excel, Calc, Google SpreadSheets) - formátovanie buniek, matematické funkcie na automatický výpočet hodnôt, triedenie, filtrovanie, tvorba grafov, ... (viď príslušná sekcia v menu)
- prezentácie - praktické úkony v nástroji na tvorbu prezentácií (MS Powerpoint, OO Impress, prezentácie od Googlu a.p.) - zásady prezentovania, komentáre, automatické prechody a animácie, ... (viď príslušná sekcia v menu)
Sexty a druhé ročníky
- rastrová grafika - základné pojmy a princíp, tvorba a úprava obrázkov v programe GIMP, formáty JPG, PNG, GIF, farebná hĺbka, farebné modely, rozlíšenie, tlač
- vektorová grafika - základné pojmy a princíp, tvorba a úprava obrázkov v programe Inkscape, formát SVG
- web stránky - čo je to a k čomu je systém Wordpress, základné tagy HTML a CSS, tvorba webu pomocou HTML a CSS
- siete a internet - topológia siete, geografia siete, história, základné pojmy, IP adresa IPv4 a IPv6, URL, paket, protokol, interaktívna a neinteraktívna komunikácia, netiketa, vyhľadávanie na internete, architektúra peer-to-peer a client-server, systém DNS, TCP vs UDP, konfigurácia WiFi a mailov, sieťové zariadenia a ich použitie (switch, hub, modem, firewall, router, access point)
- spracovanie zvuku - základné úkony v programe Audacity, teória digitalizácie zvuku
- kódovanie a šifrovanie - základné pojmy, princípy, praktické ukážky použitia
- komprimácia - základné pojmy, princípy, praktické ukážky použitia
- spracovanie videa - formáty, strih, pridanie obrázkov, textu, efektov
Septimy a tretie ročníky
- programovanie v jazyku Python...
- konštrukcie IF, ELSE, ELIF, konštruovanie podmienok pomocou logických spojok and, or a not, premenné, načítanie a výpis textu, celých a desatinných čísel, cykly FOR a WHILE, práca s iteračnou premennou, grafika - čiara, farby, elipsa, obdĺžnik, text v canvase (knižnica TKINTER)
- Počas roka budeme vypracovávať úlohy, odovzdávať ich v systéme testovac.bilicka.sk, kde budú hodnotené a bude k nim poskytnutý komentár. Ak máte záujem o odovzdávanie úloh a spätnú väzbu k svojim programom, napíšte učiteľovi na Edupage.