Hurá, konečne programovanie! 😀
Programovanie je činnosť - zapisovanie algoritmu v programovacom jazyku, ktorému rozumie počítač a vie ho vykonávať. My sa budeme učiť písať program v jazyku Python. Je to jeden z mnoha programovacích jazykov, vo svete je celkom oblúbený (pozri štatistiku alebo len tak vygoogli). Python je dostatočne "univerzálny" aby nám nebolo ľúto, že sa učíme práve ten, možno v ňom vytvárať jednoduché aj komplexné aplikácie, vieme v ňom vytvoriť backend k webstránke, pristúpiť k umelej inteligencii, strojovému učeniu ale aj vytvoriť hru.
Na zápis kódu v jazyku Python by nám stačil akýkoľvek textový editor (alebo aj zošit :) ), nie je to však praktické. Programy nám pomáhajú tvoriť takzvané IDE programy - Integrated Development Environment. Na prvý pohľad môžu vyzerať ako bežný textový editor, v podstate ním aj sú ale navyše poskytujú veľa užitočných funkcií, ktoré by sme v bežnom textovom editore hľadali márne. Rozšírením je napriklad automatické zvýrazňovanie častí kódu, možnosť kód ľahko spustiť, dopĺňanie (návrhy) pri písaní príkazov, nástroje na hľadanie chyby a iné.
Na hodinách budeme (zatiaľ) pracovať s IDE programom nazývaným "Python IDLE". Je zadarmo, funguje na linuxe, macu a aj tom treťom častom OS. Pre účely vypracovania domácich úloh a experimentovania s programovanim si ho prosím nainštaluj pomôcť Ti v tom môže návod. Ak si už programoval(a) a máš svoje obľúbené IDE, kľudne ho použi namiesto Python IDLE. Python IDLE odporúčam pre začiatočníkov, nakoľko je jednoduché a prehľadné, neskôr prejdeme aj k zložitejším IDEčkam. V škole máte k dispozícii aj VS Code, osobne mám rád PyCharm, aj po ceste do školy viete programovať na Androide, napríklad v aplikácii Pydroid. Stačí vygoogliť "Python IDE" a určite nájdete aj mnoho ďalších možností, populárne sú aj online web interpretre, stránky, na ktorých viete tiež písať a spúšťať Python, majú však svoje limity, problémy vznikajú s použitím niektorých knižníc a aj ukladanie projektu nemusí byť ideálne. Odovzdávať ale budete (zdrojový) kód, je úplne jedno v akom IDE ho napíšete - tu ide o Vaše pohodlie. 😜
Po spustení programu Python IDLE sa hneď spustí interaktívny interpreter, nazývaný tiež Shell. Na linuxe to vyzerá takto:
Shell po spustení Python IDLE
Shell je prostredie REPL "read-eval-print loop". Znamená to, že prečíta vstup od používateľa (nás), vyhodnotí ho a vypíše odpoveď. Toto robí, kým ho nevypneme. Všimni si posledný riadok v Shell, sú v ňom tri znaky ">". Tým nás Shell vyzíva na zadanie príkazu.
Shell čakajúci na príkaz
V ďaľšej časti sa budeme venovať príkazom, ktoré môžeme v Shell zadať.
Shell možno použiť ako kalkulačku. Skús za >>> napísať 1 + 5 a stlač enter. Python odpovie v nasledujúcom riadku výsledkom a znova je pripravený prijať príkaz, skús mu zadať iný príklad.
Shell vyhodnotil jednoduchý matematický výraz
Príkazy musíme písať úplne správne, inak im Shell nerozumie a vyhlási chybu. Súčasťou hlásenia je krátky popis toho, v čom bola chyba. Napríklad "SyntaxError značí, že je niečo zle napísané, ZeroDivisionError zas hlási pokus o delenie nulou - to nevieme vypočítať my ani Shell."
Shell: syntax error
Shell: ZeroDivisionError
Desatinné čísla píšeme v Pythone s použitím bodky na mieste desatinnej čiarky. Skúste použiť čiarku. Čo sa stalo?